Ogłoszenie jako metoda rekrutacyjna /Forma ogłoszeń ewoluuje bardzo wolno, a przecież ogłoszenie jest jednym z pierwszych momentów kiedy kandydat ma styczność z naszą firmą. Dlatego ważne jest, żeby już na samym początku przykuło ono jego uwagę na dłużej i żeby zachęciło go do rozważenia naszej oferty. Jak to zrobić?
Jest kilka kluczowych punktów, które musi zawierać ogłoszenie, żeby było dla kandydata atrakcyjne:
Nazwa firmy - jest czymś dosyć oczywistym, ale nie wszystkie firmy chcą/lub mogą udzielić tej informacji. Zatem jeśli możesz, to podaj nazwę firmy oraz opisz czym się firma zajmuje i w jakiej branży działa. Ale unikaj sformułowań typu “lider branży”, “...”. Natomiast jeśli nie możesz podać nazwy firmy, postaraj się żeby opis firmy oraz to czym się zajmuje było ujęte, czyli nie w 1 zdaniu ;). Napisz czy to firma produktowa, startup, software house, outsourcing, firma usługowa etc…
Opis projektu/produktu - z punktu widzenia kandydata, ważną informacją jest to do jakiego projektu dołączy bądź jaki produkt będzie rozwijał. Na jakim etapie jest realizacja projektu
Widełki - ogłoszenia bez opublikowanych widełek, mają mniejszą klikalność, chyba że marka pracodawcy mówi sama za siebie ;) Niemniej, widoczność widełek zwiększa szansę, że otrzymamy ciekawe aplikacje.
ale jeśli nie możesz opublikować widełek, napisz że jesteście otwarci na rozmowy i chętnie poznasz oczekiwania kandydatów
Forma współpracy- publikując ogłoszenie pamiętaj, żeby dodać jaką formę współpracy oferujesz: B2B czy UoP. Jeśli możliwe, są obydwie formy, to nie zapomnij o tym wspomnieć w ogłoszeniu, zmniejszysz wówczas ryzyko, że osoba która jest zainteresowana tylko UoP, nie zaaplikuje na Twoje ogłoszenie
Formuła współpracy: hybryd/ remote/ a może onsite? - Umieść w ogłoszeniu w jakiej formule pracujecie, oraz co jest przez Was preferowane. Jeśli wymagasz, żeby pracownicy/współpracownicy przychodzili do biura min. 2 dni w tygodniu, daj o tym znać. Karty na stół ;)
Zespół - dla sporej części specjalistów IT, ważne jest to w jakim zespole będą pracować, oraz jaka jest atmosfera wewnątrz organizacji. Napisz jak wygląda zespół ( z ilu osób się składa oraz jakie role wchodzą w skład teamu)
Wyzwania na tym stanowisku (podział % zadań)
Oczekiwania względem kandydata
Tech stack (technologie +narzędzia) - https://www.boldare.com/tech-radar/#tech-radar
Benefity - jeśli swoim pracownikom/współpracownikom oferujecie ubezpieczenie medyczne/karty sportowe/budżet szkoleniowy/ dofinansowanie do wyposażenia biura domowego/ unikalny system dni wolnych - zawrzyj te informacje już w ogłoszeniu.
Coraz częściej spotykamy się z tym, że firmy dają możliwość elastycznych godzin pracy, niemniej warto w ogłoszeniu doprecyzować czy mamy core hours, w których wymagana jest dyspozycyjność ;)
Warto również uwzględnić w ogłoszeniu, to jak jak wygląda proces rekrutacyjny
Z ilu etapów składa się proces (+ czy wymagane będzie zadanie tech.)
Z kim będzie miał okazję rozmawiać na poszczególnych etapach
W jaki czasie może spodziewać się informacji na każdym z etapów
I nie zapominajmy o klauzuli informacyjnej/Rodo ;)
Wykładając karty na stół odnośnie widełek, formy i formuły współpracy, ale również tech stacku czy benefitów, oszczędzamy czas obydwóm stronom, a z drugiej strony dajemy szansę lepiej się poznać.
Jednak warto mieć na uwadze, że samo opublikowanie oferty pracy, nie daje gwarancji zatrudnienia kandydata. Dlatego zawsze powinniśmy dywersyfikować swoje poszukiwania poprzez wykorzystanie dostępnych metod rekrutacyjnych.