top of page

Ścieżka kariery - kobiety w IT

Zaktualizowano: 25 kwi

Czy w sektorze nowych technologii mogą pracować i rozwijać się tylko mężczyźni oraz specjalistki, które posiadają kompetencje techniczne i ukończyły studia inżynieryjne?

Zdecydowanie nie. Brak kierunkowego wykształcenia nie stoi na przeszkodzie, żeby kobiety mogły dołączyć do branży IT i odnosiły sukcesy na miarę swoich pionierek, o których pisała Rita Pater w swoim artykule.Nie jest niczym nowym, że branża IT jest zdominowana przez mężczyzn, ale jak głoszą niektóre źródła, kobiety stanowią ok. 30% wszystkich pracowników tego sektora i co najważniejsze wskaźnik ten z roku na rok tylko rośnie. Rosnące zainteresowanie branżą IT widzimy również wśród studentek, gdyż blisko 47% osób studiujących kierunki STEM w Polsce (Science, Technology, Engineering, Mathematics), to właśnie kobiety, zaś wg raportu “Kobiety na politechniki”, stanowią one 16% wśród absolwentów kierunków teleinformatycznych.
Jak wejść do branży IT

Branża IT daje szeroki wachlarz możliwości w zakresie rozwoju, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia zawodowego oraz wieku. Do nowych technologii można wejść na wiele ścieżek. Jednym z modeli, który zyskuje na znaczeniu jest przebranżowienie się, które umożliwia wejście do świata IT na każdym etapie życia zawodowego. Wg raportu NFJ “Kobiety w IT 2023”, blisko 42,8% specjalistek swoją przygodę z IT zaczęło właśnie od zmienienia branży. Natomiast co ciekawe, to aż 76% spośród nich, oprócz udziału w kursach, bootcampach, webinarach oraz programach mentoringowych, postawiło również na samodzielną naukę.


Idealnym role model kobiety, która dołączyła do branży IT w dojrzałym wieku jest Masake Wakamiya z Japonii, która w wieku 81 lat wydała swoją pierwszą grę mobilną Hinadan. Aplikację napisała, samodzielnie, zaś umiejętności i wiedzę zdobywała w trakcie lekcji na Skypie prowadzonych przez prezesa jednej z firm technologicznych.screen z filmu After Learning to Code at 81, She Made a Game for Fellow Seniors


Wśród kobiet odnoszących sukcesy w tym sektorze odnajdziemy m.in. absolwentki kończące studia humanistyczne, nauk społecznych czy ścisłych i przyrodniczych. To potwierdza, że to nie wykształcenie determinuje start kobiet w IT, a ich otwarta głowa oraz chęć rozwoju. Jedynym co może blokować kobiety przed dołączeniem do branży IT są przekonania, że jest to miejsce tylko dla osób o kompetencjach technicznych, a to nie jest prawda - i piszę to z perspektywy osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem rekrutacji do branży nowych technologii.Kompetencje miękkie na wagę złota

Branża IT zmienia się dynamicznie i jak wskazują dane raportu Deloitte Access Economics, do 2030, ponad 30% stanowisk pracy będzie opierało się o kompetencje miękkie. Jest to wpływ m.in. postępującej automatyzacji i robotyzacji zadań oraz faktu, że zespoły IT coraz częściej współpracują ściśle z biznesem w procesie definiowania, projektowania oraz tworzenia rozwiązań. Ponadto mimo, iż w większości praca w IT wiąże się z pracą zdalną i nie pracujemy w jednym miejscu, to zdecydowanie nadal jest to praca zespołowa.


Dlatego też, kompetencje takie jak inteligencja emocjonalna, komunikatywność, umiejętność współpracy w grupie czy dobra organizacja, stają się na wagę złota wśród specjalistów/specjalistek IT.

Istotnymi kompetencjami z punktu widzenia kobiet pracujących w branży IT (wg raportu NFJ “Kobiety w IT 2023”) są również: umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętności analityczne, krytycznego myślenia, umiejętności prezentacji i autoprezentacji, asertywność oraz umiejętności negocjacyjne.


Kobiety odnajdują się idealnie w branży IT i są pożądanymi pracownikami, nie tylko ze względu na swoje kompetencje techniczne, ale również miękkie.W ostatnich latach pokazały jak mocno są skoncentrowane na realizacji wyznaczonych celów oraz, że potrafią łączyć swój rozwój kariery w nowych technologiach zachowując przy tym work-life balance oraz nie zaniedbując swoich zainteresowań i innych zobowiązań.Role jakie najczęściej wybierają kobiety w IT

Branża IT zmienia się nieustannie i jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów, który ma istotny wpływ na pozostałe gałęzie gospodarki. Co i rusz powstają nowe trendy (wpływ technologii cyfrowych na cele zrównoważonego rozwoju) oraz technologie (m.in. low-code/no-code czy wykorzystanie AI), które powodują że na rynku pojawiają się nowe miejsce pracy oraz nowe zawody, zaś inne ulegają ewolucji.


Dane raportu “Women in Tech”, wskazują, że aż 42% ankietowanych kobiet dołączając do branży IT posiada niewielką wiedzę odnośnie stanowisk w IT.


Kobiety pracujące w nowych technologiach mają całą gamę dostępnych ról, w których mogą się rozwijać, a co najważniejsze, to decyzja o wyborze danej ścieżki zawodowej, nie oznacza że w po drodze nie mogą jej zmienić i np. z Testerski awansować na Project Managerkę lub Programistkę.Obecność kobiet w IT wpływa na tworzenie lepszych technologicznie usług i produktów, które nie są dostosowane tylko do jednej grupy docelowej.

Dlatego dobrze się odnajdują między innymi na stanowiskach związanych z analizą biznesową, tworzeniem oprogramowania czy analizą danych, które pozwalają spojrzeć z szerszej perspektywy na dane rozwiązanie oraz dostosować jego funkcjonalności do poszczególnych odbiorców i ich wyzwań.


Wysoko rozwinięte umiejętności miękkie u kobiet, sprawiają że dobrze się czują również w pracy zespołowej. Nie boją się podejmować ryzyka oraz trudnych decyzji (pokazały to m.in. poprzez wejście do branży IT), dlatego dobrze się sprawdzają w rolach wymagających od nich układania procesów oraz zarządzania zespołem projektowym.


Potwierdzają to również dane raportu “Kobiett w IT 2023”, gdzie widzimy, że najchętniej wybierane przez nie role są związane z testowaniem (14,95%) oraz zarządzaniem projektami (10%). Natomiast na kolejnych miejscach znajdują się specjalizacje związane z wytwarzaniem oprogramowania czyli Backend 8,84%, UX/UI (8%), Frontend (7,84%), Fullstack (4,72%), oraz Product Management (4,92%) i Analiza biznesowa ( 6,84%).


Co ciekawe, dane pokazują nam również, że stosunkowo mało kobiet pracuje w obszarze sztucznej inteligencji (2,66%). Natomiast wierzę, że rosnący trend low code/ no code, który umożliwia użycie AI do tworzenia oprogramowania może to zmienić. Tym bardziej, że według danych Gartnera, w 2024 roku 65% aplikacji będzie bazowało właśnie na tym stacku.Dlaczego kobiety wybierają branżę IT

Kobiety cenią sobie pracę w branży IT, nie tylko ze względu na fakt wysokich zarobków, niezależności i bezpieczeństwa zawodowego, ale również możliwości pracy zdalnej z dowolnego miejsca na Ziemi i łączenia pracy zawodowej z innymi obowiązkami bez uszczerbku na jakości jej wykonywania.
Dla specjalistek IT ważnym faktorem jest również to, że praca w sektorze technologicznym, daje możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach, które kształtują lepszą przyszłości dla społeczeństwa, m.in. poprzez wykorzystanie potencjału technologii. Dla 50% kobiet najważniejszym czynnikiem przy wyborze nowego pracodawcy jest poczucie, że praca którą wykonują, czyni świat lepszy i ma szerszy wpływ na planetę (badanie Women in Tech przeprowadzone przez PWC).


Branża IT jest bogata w szereg inicjatyw takich jak kursy, bootcampy, webinary czy programy mentoringowe, które umożliwiają kobietom poznanie jej od środka. To również hackathony, w ramach których kobiety mogą zrealizować swój pomysł na aplikacje a nawet własny startup, przy odpowiednim wsparciu mentorów :). Taka szeroka paleta możliwości edukacyjnych, daje szansę na naukę i wejście do sektora technologicznego każdemu, bez względu od grubości jego portfela.


Jedną z takich organizacji jest nasza Fundacja Geeks Like Us, która umożliwia wszystkim niezależnie od płci czy wieku dołączenie do programów upskilling’owych/reskilling’owych w obszarze cyfrowych kompetencji przyszłości. Dlatego już dziś warto śledzić nasze social media i stronę, gdzie można dowiadywać się więcej o naszych nowych inicjatywach, do których zapraszamy nie tylko kobiety ;)


Artykuł napisany w ramach współpracy z Oakywood (https://oakywood.shop/pl-pl/pages/about-story). Opublikowany na stronie Fundacji Geeks Like Us - https://www.geekslikeus.org/blog/ oraz social mediach fundacji.

Oakywood to polska marka, która powstała z zamiłowania do drewna i technologii.Tworzy oryginalne drewniane akcesoria i meble, które ułatwiają organizację biura i domu, wspierają ergonomię pracy oraz na nowo definiują jej komfort. To również grupa pasjonatów, których łączą wspólne wartości, czyli jakość, zrównoważony rozwój i szacunek do innych ludzi.


bottom of page